Recommend a producer for the ArchiUp brands zone Fill the form »
Nowoczesna stodoła z pięknym ogrodem
Nowoczesna stodoła z pięknym ogrodem
Nowoczesna stodoła z pięknym ogrodem
Nowoczesna stodoła z pięknym ogrodem
Nowoczesna stodoła z pięknym ogrodem
Nowoczesna stodoła z pięknym ogrodem
Nowoczesna stodoła z pięknym ogrodem
Nowoczesna stodoła z pięknym ogrodem
Cała powierzchnia działki to obszar około 76ar. Północny teren zajmują hale magazynowe, które należy osłonić, aby nie były widoczne z poziomu budynku mieszkalnego oraz z części ogrodu wokół niego. Południowy obszar zajmuje zaś staw o powierzchni około 85m2. Obszar opracowania obejmuje 42ar i jest to część środkowa działki, czyli teren wokół budynku mieszkalnego.

Główny wjazd na działkę znajduje się przy północno-zachodniej granicy opracowania. Ogrodzenie frontowe zostało delikatnie cofnięte, umożliwiając tym utworzenie dwóch miejsc parkingowych, bez konieczności wjeżdżania na posesję. Sam wjazd na posesję odbywa się przez bramę przesuwną i prowadzi nawierzchnią utwardzoną, wykonaną z ozdobnej kostki betonowej w stronę garażu. Przy końcu podjazdu znajdują się kolejne 3 miejsca postojowe.

Po lewej stronie bramy wjazdowej zaprojektowano miejsce na śmietniki, osłonięte ozdobnym murkiem, takim samym jak ogrodzenie frontowe. Murek wykonany zostanie z bloczków betonowych pokrytych płytkami elewacyjnymi IZOLFLEX LONG. W wyznaczonych odcinkach pojawia się nowoczesne ogrodzenie pionowe. W dalszej części opracowania jest to tradycyjne ogrodzenie panelowe 3D.

Po prawej stronie bramy znajduje się furtka wejściowa ze słupkiem multimedialnym. Ścieżka prowadząca do budynku mieszkalnego została zaprojektowana z płyt betonowych wielkoformatowych o wymiarach 100x100cm. Od podjazdu oddzielono ją pasem zieleni. Zaraz za furką wejściową zaprojektowano pojedyncze drzewo w postaci gatunku osiągającego dość spore rozmiary (miłorząb japoński lub dąb błotny). Będzie to tzw. drzewko powitalne, charakteryzujące daną posesję.

Ozdobne nasadzenia pojawiają się również przed budynkiem. Są to dwie rabaty. Jedna większa, po lewej stronie głównego wejścia do domu. Druga węższa po prawej stronie. Wprowadzone tu nasadzenia cechuje minimalizm. Ograniczono się do traw ozdobnych oraz krzewów zimozielonych. Akcentem są tutaj krzewy hortensji oraz niewielkie drzewka. Po prawej stronie, w odległości około 4m od głównego wejścia, ustawiono ozdobny murek wykonany z bloczków i pokrytych strukturą imitującą beton architektoniczny. Do murka przymocowane zostanie drewniane siedzisko. Alternatywa dla standardowej ławeczki przed domem.

Obejście wokół domu prowadzi po płytach tarasowych ZOYA o wymiarach 120x60cm. Od północno-wschodniej strony tworząc pas mogący służyć za wąską część tarasową, łączącą się w połowie długości budynku z tarasem wykonanym z desek tarasowych w jasnym odcieniu. Nad drewnianym tarasem przy południowo-wschodnim narożniku budynku powstanie nowoczesna, metalowa altana z przesuwnym zadaszeniem, umożliwiającym operowanie ilością wpuszczanego światła. Od nawierzchni trawnikowej taras został oddzielony ozdobną donicą wykonaną ze ścianek ABAKUS.

Z tarasu po stopniach wykonanych z betonowych płyt podestowych BRUK-BET, schodzimy do niżej położonej części ogrodu, w której znajduje się taras dolny wykonany z płyt tarasowych ZOYA oraz miejsce na palenisko wysypane grysem ozdobnym. Przy palenisku powstanie murek w kształcie litery ‘L’, na wzór murku przed domem (tj. bloczki + struktura zew.beton architektoniczny + drewniane siedzisko).

Taras dolny został oddzielony od skarpy dość sporą, ozdobną donicą wykonaną z bloczków i pokrytą płytkami elewacyjnymi IZOLFLEX LONG (na wzór ogrodzenia frontowego). Posadzone zostaną w niej karłowe kosodrzewiny, dzięki zimozielonym igłom atrakcyjne cały rok. Również tutaj pojawia się nowoczesna metalowa altana. W przeciwieństwie do altany na górnym tarasie, ta posiadać pędzie zadaszenie pełne. Jest to przestrzeń przeznaczona na kuchnię ogrodową oraz stół biesiadny. Od ścieżki stanowiącej dojście, altana oddzielona została ozdobną rabatą, w której pojawiają się głazy ozdobne, dwie sosny w niskiej odmianie oraz trawy ozdobne. Kolejna ozdobna rabata, tym razem w nieregularnej formie stanowi otoczenie miejsca na palenisko. Tutaj też wprowadzono dwa niewysokie pagórki o łagodnych spadkach. Obsadzono je karmnikiem ościstym oraz trawami ozdobnymi. W aranżacji pojawia się również drzewko wielopienne na wzór nasadzeń leśnych.

Wzdłuż górnej granicy opracowania zaprojektowano dwa pasy drzew sadzonych naprzemiennie. Ich główną funkcją jest zasłonięcie hal magazynowych znajdujących się za nimi. Zaproponowano tu trzy gatunki: lipa w odm. ’Pallidia’ oraz grab kolumnowy jako gatunki liściaste lub sosna czarna jako gatunek iglasty. Dodatkową osłoną może być zimozielony żywopłot w przypadku drzew liściastych lub mur w przypadku drzew iglastych.

Na terenie poniżej obszaru objętego opracowaniem znajduje się staw, od którego nie ogrodzono się w żaden sposób. Na linii budynek mieszkalny staw, po brzegach można wprowadzić skupiny drzew wybierając do tego takie gatunki jak brzoza czy jodła oraz dodać 1-2 drzewa pojedyncze o ładnej szerokiej koronie takie jak platan klonolistny czy ambrowiec amerykański. Warto również w przyszłości wygospodarować miejsce na piaszczystą plażę oraz pomost.

Podczas doboru gatunkowego roślin, kierowano się zasadą minimalizmu. Wybrane rośliny wymagają minimum opieki, sprowadzającej się do przycięcia 1-2x w sezonie podczas pielęgnacji wiosennej i jesiennej oraz nawożenia wiosennego. Do tego dochodzi odchwaszczanie w razie potrzeby oraz zbiegi interwencyjne.

Szkielet założenia stanowią rośliny zimozielone, atrakcyjne przez cały rok oraz drzewa, stanowiące wyraźny akcent w przestrzeni. Uzupełnieniem są trawy ozdobne w różnych odmianach oraz krzewy. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy pamiętać, że trawy ozdobne przycinamy dopiero w kwietniu ponieważ stanowią zimową ozdobę ogrodu. Tak samo czynimy z hortensjami. Więcej szczegółów dotyczących pielęgnacji projektowanych roślin znajduje się w kartach pielęgnacyjnych.

Do donic zaproponowanych na tarasie górnym warto wprowadzić rośliny pojawiąjące się w pobliżu na rabatach, dzięki czemu połączymy te dwie przestrzenie tworząc efekt spójnej całości. Są to m.in. lawendy, rozplenice, rozchodniki czy kosodrzewiny karłowe. Do donic z przodu domu ze względu na panujące tu zacienienie zaproponowano bambusy, turzyce palmową, różaneczniki, kalmie lub skimie.
Location
Syców, Poland
Categories
Houses, Gardens, Terraces
186

Wojaczka, 51-169 Wrocław, Poland
884085912
http://www.solastudio.pl
Share

See also

Dom pod Warszawą


Houses, Architecture, Terraces, Interiors, Possessions, Landscape

Ogród naturalnistyczny


Houses, Architecture, Terraces, Interiors, Paths, Landscape

Dom jednorodzinny pod Wrocławiem


Houses, Architecture, Gardens, Landscape, Terraces, Interiors

BATHROOM WITH AN INCLUSIVE RELAXATION ZONE


Houses, Architecture, Apartments, Bathrooms, Interiors

Residential project near Nowa Sól


Houses, Architecture, Bathrooms, Interiors, Salons

Łazienka w dobrym stylu


Houses, Architecture, Apartments, Bathrooms, Interiors

CONTEMPORARY OVAL KITCHEN


Houses, Architecture, Dining rooms, Interiors, Cuisines

DARK SIDE OF ELEGANCE


Houses, Architecture, Bathrooms, Interiors, Bedrooms